Lyžování Hochkonig

Lyžařské areály nad vesnicemi Maria Alm – Dienten – Mühlbach tvoří dohromady region Hochkönig, který je součástí největší lyžařské oblasti SKI AMADE. Samozřejmostí je jeden skipas pro celou oblast. Sjezdovky jsou ve výšce 800 – 1920 metrů. Kvalita sněhu na sjezdovkách až do poloviny dubna je zajištěna orientací většiny sjezdovek na severní stranu. Nabídka sjezdovek je opravdu pestrá. Z celkem 160 km sjezdovek si vyberou jak začátečníci, tak rodiny s dětmi, sportovní lyžaři i freeridisté. K dispozici je 33 lanovek. 92 % areálu je uměle zasněžováno

Zpestřením lyžování v této oblasti mohou být další tři vynikající lyžařské oblasti v dosahu:

  • Saalbach - Hinterglemm - Leogang (15km)
  • Zell am See (20km)
  • Kaprun s ledovcem Kitzsteinhorn (35km)
  • Na ledovci Kitsteihorn se lyžuje s výjimkou cca 3 týdnů v létě (srpen) celoročně.
 

WEBKAMERY oblasti Hochkoenig a VIDEA z oblasti Hochokoenig 

Konigstour 

Königstour je jednou z nejkrásnějších "skirunde" - lyžařských okružních tras v celých Alpách,  je srovnatelná např. se Sella Ronda (Dolomity). Jedná se o trasu v délce 32 km, která vás provede celý areálem a nabídne ty nejkrásnější sjezdovky a výhledy na hory. Během tohoto okruhu zdoláte výškový rozdíl 6700 metrů. Můžete začít v Maria alm nebo v Muhlbachu a budete se pohybovat po tzv. ski houpačce, tak jak si sami určíte. Všechny areály jsou nyní propojeny moderními lanovkami. Všechny páteřní lanovky této oblasti tvořící tzv. Konigstour jsou ve skimapce barevně odlišeny od ostatních. Okruh je vhodný především pro zdatné lyžaře, sjezdovky spojující areály jsou většinu červené. Pro rodiny s malými dětmi je vždy lepší výběr menší lokality s vyhovující nejlépe modrou sjezdovkou. 

Večerní lyžování

Každé pondělí, středu a pátek od 18,30 do 21,30 v Maria Alm/Natrun. Ceny: 12 euro dospělý, 9,50 euro junioři a 6 euro dítě nad 6 let. 

Podrobný popis oblasti Hochkonig

Nejvíce sjezdovek je pod vrcholkem Aberg, kam z okraje Maria Almu stoupá kabinka a čtyř sedačka. Z vrcholu po hřebeni můžete sjíždět po širokých, přehledných a pohodlných modrých sjezdovkách - to je ideální kombinace pro rodiny s dětmi. Nabízí se ale i prudší červené sjezdovky. Níže položená polovina areálu je spíše modrá. Tento areál bude rodinám a začátečníků vyhovovat a z bytu ve skiareálu Hintermoos je doslova nadosah. Všem, kteří si chtějí užít nádherné výhledy doporučujeme Konigstour - panoramatickou trasu na lyžích celou oblastí.  Od r. 2010 jezdí z Hintermoosu nová kabinková lanovka na vrchol Gabühel nad obcí Hinterthal, kam bylo dříve nutné přejet skibusem. Hosté, kteří bydlí v Apartmánu Sára a/nebo Zuzka v Hintermoos mají další lanovku na Gabühel přímo za domem. 
Přes vrchol Gabühel (1 634 m) se dostanete po červené sjezdovce číslo 21 do vesničky Dienten. Odtud se novou šesti sedačkou pokračuje na Wastlhöhe (1 730 m) s krásnou carvingovou sjezdovkou. Navazující  šesti sedačkou a sjezdem po modré sjezdovce číslo 4 se dostanete pod Schneeberg (1 921 m), poslední vrchol houpačky. Sjezd do Mühlbachu je po černé sjezdovce, která je však "zvládnutelná"  a je jednou z mála v oblasti Hochkönig.
Nad Mühlbachem je lyžařský areál – Hochkeil (1 783 m) se dvěma velkými vleky a prudšími tratěmi a několika cvičnými svahy včetně dětského parku.

Přímo v Maria Alm má najdete pohodový a méně navštěvovaný areál Natrun a dokonce i kratší FIS sjezdovkou.

Naproti Apartmánu v Schinking je středisko Hinterreit, na který platí skipas pro oblast Ski amadé, stejně tak lze pro toto středisko koupit samostatný a levnější skipas. Reference na toto malé středisko jsou vynikající, co se týká upravy svahů a i počtu lyžařů. 

Skladba tratí v Hochkönigu pestrá a rozmístěná na poměrně velké ploše, která potěší milovníky safari a panoramatických jízd a ski houpaček.  V okolí hory Aberg si za dobrých sněhových podmínek i přes nižší nižší nadmořskou výšku užijtete i freeride.

Terény na běžky

V každém ze stří středisek Maria Alm - Dienten - Muhlbach nejdete také trasy na běžky. V Maria Alm je celkem 33 km tratí a jsou napojené na oblasti Saalfelden - Maishofen -Leogang. Každé pondělí, středu a čtvrtek jsou připraveny pro večerní provoz, jsou osvětlené. Krásné trasy jsou dostupné z areálu Dienten, začínají na parkovišti u šestisedačkové lanovky Dachegg, ve skimapě označená písmenem J. Tyto trasy jsou s krásným výhledem na masiv Hochkonig. Malé běžecké středisko je dostupné také z Muhlbachu, trasy na běžky a funpark Livingroom jsou pod vrcholem Hochkeil. Pokud máte rádi tento sport určitě si přijdete na své. 

Sáňkařské dráhy

V oblasti Hochkonig jsou k dispozici pět profesionálně upravených sáňkařských dráh. Nejdelší dráha končí v centru městečka Muhlbach a začíná  u chaty Kopfhutte. Další kratší trať vede na městečkem Muhlbach. V blízkosti lyžařského střediska Natrun u Maria Alm je další sáňkařská dráha, kousek opodál je kratší dráha také dostupná z Maria Alm. Kratší dráha vedená serpentnami je v Dienten. 

Snowpark

K dispozici jsou tři snowparky. Všechny jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé snowboardisty. 

Snowpark Aberg - Maria Alm

Snowpark Livingroom - Hockeil-Muhlbach

Snowpark Blue Tomatoe Kings Park - Muhlbach

Dětské areály

V oblasti najdete celkem 12 míst, které jsou připraveny speciálně pro nejmenší lyžaře. Jedná se většinou o výcvickové prostory s modrými sjezdovkami, často u dolní stanice lanovek. Některé jsou i ve vyšších polohách, ale vždy jsou u nich modré sjezdovky. Děti do 6-ti let mají lyžování zcela zdarma. Ve výcvikových protorech platí pro rodiče často nižší ceny skipasů, např. v areálu Hinterreit. V Maria Alm je možnost bezplatného hlídání dětí, každou sobotu od 9,30 do 15,30 můžete své děti přivézt do školky Almsport a sami se vydat např. na Konigstour. Lyžařské a snowboardové školy jsou samozřejmě k dispozici pro všechny, kdo mají chuť naučit se lyžovat. 

Lyžařská přilba je pro děti do věku 15-ti let povinná. 

www.almsport.at

www.ski-hinterthal.at

www.skischule-edelweiss.com

Wifi zdarma, mobilní aplikace "Ski amadé Guide"

Od roku 2012 najdete wifi na celkem 300 místech v rámci celého Ski amadé. Wifi sítě jsou ve všech hlavních nástupních stanicích do lyžařských areálů a v dosahu cca 50 m. Máte-li chytrý telefon určitě uvítáte možnost pohodového a bezplatného připojení k internetu. Můžete si však vzít i notebook a v některé z restaurací  u nástupních lanovek si v klidu vyřídit potřebné. Wifi sítě jsou v provozu non-stop. 

Aplikace pro iPhone a Andorid "Ski amadé Guide" je k dispozici ke stažení zdarma. Přesvědčili jsme se, že je užitečná, jednoduchá na obsluhu a přehledná, doporučujeme.