Grossglockner

Na nejvyšší horu Rakousku vede Vysokohorská silnice - Grossglockner Hochalpenstrasse. Silnice vám nabídne nezapomenutelné pohledy do světa národního parku Vysoké Taury (Hohe Tauern). Mýtná brána k této silnice je cca 30 km od bytů. S tauernskou kartou máte mýtné zdarma. Jinak stojí celodenní mýtné 33 euro pro automobil do 3,5 tuny (bez ohledu na počet osob) 

Tato zřejmě nejslavnější alpská silnice propojuje na 48 kilometrech rakouské spolkové země Salcbursko a Korutany. Rozkvetlé alpské louky, voňavé horské lesy, mohutné skály a nakonec také oblast věčného ledu patří k trvalým průvodcům na této cestě – stejně jako samotný Großglockner, což je nejvyšší rakouská hora vysoká  3.798 metrů.

Na této silnici jsou také četné vyhlídkové plošiny, šest přírodních naučných stezek, informační tabule a vitríny a dvě návštěvnická centra, pro děti mnohá hřiště. Nejvyšší bod celé trasy je průsmyk Hochtor v nadmořské výšce 2.504 metrů. Návštěvníkům se dostane odměny v podobě panoramatického rozhledu na více než 30 třítisícových alpských vrcholů - když Vám bude přát počasí. 

Na výšině Franz-Josefs-Höhe, kde si téměř všichni cestující dopřávají delší odpočinek, se odkrývá nejhezčí výhled na Pasterze, což je nejdelší rakouský ledovec dlouhý 9 km. Kdo tu uslyší jasné pískání, neměl by jen nastražit uši, ale také pořádně otevřít oči. Na okraji ledovce si totiž s oblibou hrají svišti. Když se podíváte kolem dokola dalekohledem, můžete spatřit také kozorohy.

Z tohot místa se můžete vydat po dobře upravených turistických stezkách. Gletscherweg (Ledovcová stezka), která vede k čelu, moréně a ke splazu ledovce Pasterze, představuje jedinečnou ekologickou objevnou túru. Cestou na vrchol Edelweißspitze můžete při troše štěstí spatřit vzácné dravce, jako je orel skalní nebo orlosup bradatý.

Kdo by chtěl na příkré horské silnici vyzkoušet nejen své auto, může se sem vydat na motocyklu nebo dokonce na kole. 

Více informací najdete na stránkách www.grossglockner.at, fotografie z webu www.grossglockner.at